dizin sitesi genel forum sitesi

122 yıl önce bugün Oscar Wilde "Birimiz gitmeli" diyerek intihar etti (Oscar Wilde kimdir?)

Nüket

Özel Üye
122 yıl önce bugün Oscar Wilde

16 Ekim 1854’te Dublin’de doğan İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde, 122 yıl önce bugün 30 Kasım'da bir otel odasında duvar kağıdına "Birimiz gitmeli" yazarak intihar etti. Wilde'ı Ezel dizisinin unutulmaz karakteri Ramiz Dayı'nın "Herkes öldürür sevdiğini" dizeleriyle tanıyoruz. Peki Oscar Wilde kimdir?

YaBRk6koEkKV96F2K86w4g.jpg

16 Ekim 1854 Dublin doğumlu çağının en büyük yazarlarından biri olan Oscar Wilde, 30 Kasım 1900'de Paris'te bir otel odasında, duvar kağıdına ''Birimiz gitmeli'' yazarak intihar etti ve Pere Lachaise Mezarlığı'nda gömüldü.
N1fSBFImJUyvGVk-xSHbOw.jpg

Oscar Wilde hem iğneleyici zekası hem de ustaca gözleme dayalı toplumsal yorumlarıyla ünlüydü. Geç Viktorya döneminin en başarılı oyun yazarlarından biri olan Wilde, yetenekli bir klasikler uzmanıydı. Dublin, Trinity College’den Oxford Magdalen College için burs kazanan Wilde, çok geçmeden akademiden edebi dünyaya geçiş yaparak Londra’daki Estetik hareketin önde gelen şahsiyetlerinden biri oldu.
DJM7mNmpAEeXsWgLiXDQUg.jpg

Operet prodüktörü D’Oyly Carte’nin finanse ettiği başarılı bir Amerika turundan sonra üç ciltlik kısa öyküleri ve Dorian Gray’in Portresi ile ünlendi. Bu eser onun tek romanı oldu. Yazarın şöhreti son derece popüler toplumsal oyunlarıyla mühürlendi: Ciddi Olmanın Önemi, İdeal Bir Koca, Önemsiz Bir Kadın ve Leydi Windermere’in Hayranı. Oscar Wilde’ın bu çizgi romanla yeniden keşfedilen klasiği 'Dorian Gray’in Portresi', bugün de en ünlü eserlerinden biri olmayı sürdürüyor.
AkE6EAS6x0iqxr9RuYzlRg.jpg

Kendi portresiyle büyülenerek sonsuz gençlik ve güzellik uğruna ruhundan vazgeçen Dorian Gray'in hikayesi, ilk kez Amerikalı bir yayıncının başında bulunduğu aylık Lippincott dergisinde, 1890 yazında tefrika edildi.
Au0iDLy1TEOBB7OELZSHZA.jpg

Wilde, okurla buluşur buluşmaz tartışmaları da beraberinde getiren eserini kitaplaştırabilmek için bir süre yayıncıları ve edebiyat çevrelerini ikna etmeye çalıştı. Hikayenin genişletilmiş versiyonu küçük bir yayınevi olan Ward, Lock Co. tarafından Nisan 1891'de piyasaya sunuldu.
E1VcrVnYtku9jRibSgD0lw.jpg

O dönemde "değersiz ve ahlaka aykırı" bulunan eserin edebi değeri zamanla anlaşıldı ve Oscar Wilde'in zeki, alaycı bir üslupla döneminin katı ahlakçı tutumunu eleştiren önemli ve güçlü bir yapıta imza attığı görüşü öne çıktı.
9dzNjrZfu0633ycuyhBKmQ.jpg

Sinemaya da uyarlanan "Dorian Gray'in Portresi", şiir, oyun ve kısa öyküler kaleme almış Wilde'in yazdığı tek roman olarak edebiyat tarihindeki yerini aldı.Edebi yeteneği kadar özel yaşamı ve sıra dışı görüşleriyle ilgi çeken Oscar Wilde (1854-1900), dünya edebiyatına Nobel Ödülüne layık görülen 4 edebiyatçı kazandırmış İrlanda'nın gururla sahiplendiği sanatçılar arasında bulunuyor.
wWWhBToC3Eix480_WuE0XQ.jpg

Yapıtları:Mutlu Prens (1888)Sosyalizmde İnsan Ruhu (1890)Yönelimler (1891)Dorian Gray'in Portresi (1891)Narlı Ev (1892)Lady Windermere’in Yelpazesi (1892)Ehemniyetsiz Bir Kadın (1893)Salomé (1893)İdeal Bir Koca (1895)Ciddi Olmanın Önemi Üzerine (1895)
O60J3wTTQUCEwh2IIdkDjA.jpg

27 Eylül 2013 tarihinde aramızdan ayrılan usta sanatçı Tuncel Kurtiz’in Ezel dizisinde hayat verdiği Ramiz Karaeski karakterinin Oscar Wilde’den alıntıladığı akıllara kazınan şiir... Reading Hapishanesi Baladı Reading kentinin hapishanesindeYüz karası bir utanç çukuru var,Zavallı bir adam yatıyor orda;Alevin dişleri kemirmiş onu,Kavurucu bir örtüye sarmışlarAdı bile yazmıyor mezarındaKıyamet gününe kadar bırakınHuzur içinde yatsın uyusun Anlamı yok aptalca ağlamanınİç geçirmenin matem tutmanınÖldü, çünkü ölmesi gerekliydiSevdiğini öldüren bu adamınKulak verin sözlerime iyiceHerkes öldürebilir sevdiğiniKimi bir bakışıyla yapar bunuKimileri dalkavukça sözlerle;Korkaklar öpücük ile öldürürYürekliler kılıç darbeleriyle

Haberin Kaynağı
 
İçerik sağlayıcı "paylaşım" sitelerinden biri olan GundemForum.com Adresimizde 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. GundemForum.com sitesindeki konular yada mesajlar hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler için info@gundemforum.com yada iletişim sayfası üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 Gün (72 Saat) içerisinde Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Üst